Освежувачка, темелна зелена магија!

Mask of Magnaminty

Маска за лице и тело

Mask of Magnaminty

695ден

125г

Mаска од билки кои не само што инзвонредно ќе ја исчистат и смират вашата кожа туку и ќе ви дадат одлично чувство на свежина.

Нанесете ја маската, оставете ја да делува 15 минути, потоа нежно измасијта је со влажни раце и на крај исплакнете ја.

Една од важните работи за ова маска е тоа што лесно се размачкува на кожата а тоа ја прави погодна и за нанесување на иритирана или чувствителна кожа. Тој ефект се постигнува со : бентоин гелот, талк, каолин (глина за смирување на црвенила и иритации) и растителен глицерин. Внатре содржи уште и мелен азуки грав и семе од ноќниче кои ќе ја исчистат кожата за неколку минути и при отстранувањето на маската ќе ја исполираат кожата, ќе направат нежен пилинг отстранувајчи ги мртвите клетки. Внатре додадовме и мед кој ќе ја исхидрира кожата а во исто време и ќе делува и како антисептик. Маслото од пеперминт е ставено за да ја зголеми циркулацијата и да предизвика чувство на ладење а маслото од невен, хлорофилинот и ванилата дополнително ќе ја омекнат кожата и ќе ги смират црвенилата и иритаците.


Состојки :


бентонит гел (Hectorite), каолин, мед, талк, мелени органски азуки гравчиња (Phaseolus angularis), глицерин, семе од ноќниче (Oenothera biennis), масло од пеперминт (Mentha piperita), масло од тагета (Tagetes minuta), абсолут од ванила (Vanilla planifolia), *лимонен, парфем, хлорофилин (CI 75810), метилпарабен

  Природни состојки
  Безбедна синтетика

*Се појавуваат природно во есенцијалните масла

Мислења (1)

Маре 03/04/2020

Mask of magnaminty и Vanishing cream ми го средија лицето, нема повеќе акни нема ни црвенила. Ја препорачувам на сите што имаат проблем со акни, смирува а не суши.


Напиши мислење

    Лош           Добар
Captcha

Слични продукти

Mask of Magnaminty Self-preserved
Маска за лице и тело
За длабински чиста и хидрирана кожа

695ден / 125 гр
Vegetarian
Best Seller
Ново
Beauty sleep
Маска за лице и тело
Врвна нега и луксузна хидратација

695ден / 125г
Cup O' Coffee
Маска за лице и тело
Кафе? Ја буди кожата, ексфолира и хидрира

695ден / 150г